طراحی هتل

مشاوره، نظارت و طراحی هتل بر اساس آخرین ضوابط و استانداردهای مصوب توسط مهندسین مشاور مهراز بنا

طراحی و بازسازی هتل

طراحی و ساخت هتل :

طراحی هتل به عنوان یکی از شاخه های اصلی در طراحی معماری، تاریخچه ایی طولانی در ایران از دوران گذشته تاکنون دارد. مهندسین مشاور مهراز بنا سعی کرده با در نظر گرفتن تمامی نیازهای فرهنگی و اجتماعی و اقلیمی ایران، مشاوره ایی برای طراحی و ساخت هتل در خور نیاز کارفرمایان محترم در سراسر نقاط ایران ارائه دهد.
اگر قصد
ساخت هتل را دارید می توانید در ادامه با خدمات شرکت مهراز بنا آشنا شوید و ضوابط ملاک عمل در طراحی هتل را مرور کنیم.

خدمات مهندسین مشاور مهراز بنا در طراحی هتل:

 • مشاوره رایگان و بازدید از محل پروژه

 • طراحی نقشه های فاز 1 معماری بر اساس ضوابط و نیازهای کارفرما

 • طراحی نقشه های سازه، تاسیسات برق و تاسیسات مکانیک

 • طراحی نما

 • طراحی دکوراسیون داخلی به تفکیک فضاها

 • طراحی نورپردازی داخلی و خارجی

 • آماده سازی نقشه های اجرایی ( فاز 2)

 • مشاوره در اجرا و نظارت عالیه و اجرای پروژه در صورت نیاز( فاز 3)

مشاوره مهراز بنا

چنانچه برای طراحی هتل خود نیازمند مشاوره و کارشناسی هستید همین حالا با ما تماس بگیرید.

ما در گروه مهراز بنا سعی داریم مجموعه شما را با جدیدترین متدهای طراحی و بر اساس نظرات و سلیقه شما باز آفرینی کنیم

هتل به عنوان کلمه فرانسوی شناخته می شود. به محلی که در آن تسهیلات لازم برای اقامت کوتاه مدت مسافران وجود دارد، هتل گفته می شود. در واقع طراحی هتل را می توان یکی از چالش های هنر معماری مدرن دانست. در واقع در گذشته طراحی کاروانسرا در گذشته شاید دشواری چندانی از لحاظ ساختاری نبود. ما می توانیم شباهت های بسیاری را از هر لحاظ در کاروانسراهای قدیمی مشاهده کنیم. این در حالی است که طراحی هتل در دنیای امروز بسته به فرهنگ، منطقه جغرافیایی و همچنین سایر مسائل می تواند متفاوت باشد. اطلاعات بیشتری را در خصوص نکات مهمی که در طراحی هتل باید رعایت شوند در ادامه بیان خواهیم کرد. 

نکات مهمی که در این مقاله به بررسی آن ها می پردازیم :

 • طراحی داخلی هتل باید به چه صورتی انجام شود؟
 • ویژگی هایی که در طراحی نمای هتل باید به آن ها وفادار باشیم
 • با انواع طراحی هتل بیشتر آشنا شوید
 • یک شرکت طراحی هتل چطور می تواند به ما کمک کند؟
 • ویژگی تجهیزاتی که در طراحی و ساخت هتل باید به آن ها توجه کنیم چیست؟

طراحی داخلی هتل باید به چه صورتی انجام شود؟

طراحی هتل یکی از مواردی است که باید بر اساس استانداردهای روز انجام شود. تیم طراحی در این خصوص باید دقت بسیار زیادی داشته باشد. ما در این قسمت از مقاله تنها برخی از نکات عمومی تر را برای شما بیان خواهیم کرد. به طور کلی در طراحی داخلی هتل ایجاد اتاق ها به صورت شمالی، جنوبی بر ایجاد اتاق ها به صورت شرقی، غربی بیشتر مورد استقبال قرار می گیرد. تیم طراحی هتل همچنین باید به نکاتی همچون امکان توسعه دهی هتل دقت بسیار زیادی داشته باشد. برای مثال وجود امکانات مناسب باید بر اساس استانداردهای روز دنیا انجام شود.

طراحی هتل
طراحی هتل

طراحی هتل از لحاظ فضاهای داخلی

یکی از مهم ترین قسمت های طراحی هتل را می توان طراحی قسمت ها و فضاهای داخلی دانست. در نظر داشته باشید که طراحی داخلی هتل شامل طراحی اتاق ها، پذیرش، میز مراجعه، میز پذیرش قسمت مهمان، آسانسور، لابی و غیره می شود که به آن باید توجه داشت. تمامی فضاسازی داخلی هتل باید به درستی انجام شود. توجه به بوم منطقه، فرهنگ و تاریخ نیز در طراحی هتل قسمت داخلی تاثیرگذار است. با ما در ادامه همراه باشید تا نکات بیشتری را در این خصوص با شما به اشتراک بگذاریم.

مراحل طراحی هتل:

 • مطالعات فاز صفر پروژه و جمع آوری اطلاعات اولیه برای شروع طراحی

 •  طراحی پیشنهاد اولیه حجمی

 • طراحی نقشه های معماری و انطباق حجم با کاربری فضاهای داخلی

 • طراحی سازه و تاسیسات مکانیکی و تاسیسات برقی 

 • تطبیق نقشه های معماری با سازه و برق و مکانیک و ارائه نقشه های فاز 2 (نقشه های اجرایی)

 • طراحی نما و دکوراسیون داخلی

  تهیه متره و برآورد پروژه

مراحل طراحی هتل

اصول طراحی اتاق ها در هتل

طراحی هتل در قسمت اتاق ها از اهمیت بسیار ویژه ای برخوردار می باشد. در واقع بخش بسیار زیادی از درآمدزایی یک هتل به واسطه اتاق های راحت ایجاد می شود. در زمان طراحی اتاق ها باید به مسائل فنی توجه ویژه ای شود. برای مثال قرار گیری حمام و سرویس بهداشتی در کنار فضاسازی مناسب برای قرارگیری تخت و دکوراسیون از اهمیت بالایی برخوردار است.

در کنار این مسئله نباید از یاد برد که موقعیت قرارگیری پنجره ها و متریال به کار برده شده در اتاق ها مهم است. اما چه فاکتورهایی می تواند در طراحی هتل در قسمت اتاق ها تاثیرگذار باشد؟ به طور کلی می توان گفت که طراحی اتاق ها باید بر اساس بودجه و همچنین درجه بندی هتل انجام شود. برای مثال هتل هایی که نرخ گران تری برای اتاق ها در نظر دارند باید نسبت به طراحی های به روزتر اقدام کنند. جنس و نوع متریال سرویس بهداشتی و تاسیسات هتل نیز تا حد زیادی به بودجه ای بستگی دارد که برای طراحی هتل در نظر گرفته می شود.

با توجه به تمامی مسائل بیان شده به دلیل حساسیت بسیار زیادی که طراحی هتل در قسمت اتاق ها دارد. توصیه می شود که حتما با شرکت طراحی هتل حرفه ای قرارداد بسته و کار طراحی به تیم با تجربه سپرده شود.

طراحی نمای هتل
طراحی نمای هتل

اصول طراحی هتل برای قسمت پذیرش

طراحی هتل در قسمت های مختلف را اگر بخواهیم درجه بندی کنیم، اهمیت طراحی اصولی پذیرش بعد از طراحی اتاق قرار می گیرد. در واقع ممکن است که مراجعین بدون رزرو قبلی به شما مراجعه کنند و وجود پذیرش خوب می تواند در جذب مسافر تاثیرگذار باشد. پذیرش یک هتل بهتر است شامل دو طبقه باشد. در طبقه پایین Reception یا مسئول پذیرش باید به سیستم کامپیوتری دسترسی داشته باشد. همچنین طبقه دوم باید ارتفاعی مناسب برای پر کردن فرم ها به صورت ایستاده باشد. این مسئله باعث می شود که پذیرش ساده تر انجام شود. یکی از نکات بسیار مهمی که در این مورد نباید از یاد برد، طراحی هتل در قسمت پذیرش با بهترین متریال است. سنگ های لوکس بهترین متریال برای طراحی هتل در قسمت پذیرش شناخته می شوند.

بهتر است حتما طراحی قسمت پذیرش با بالاترین دقت انجام شود. همچنین رنگ بندی این قسمت از سایر قسمت های دکوراسیون داخلی جدا نیست و باید از رنگ های متناسب با فضا استفاده شود. در نهایت باید گفت که برخی از مهم ترین اصول اساسی نیز در طراحی هتل قسمت پذیرش باید رعایت شود.

طراحی هتل به چه صورت باید باشد
طراحی هتل به چه صورت باید باشد

اصول طراحی که در قسمت لابی هتل باید رعایت شوند

اولین قسمتی که هر مراجعه کننده به آن وارد می شود را می توان لابی هتل دانست. از این روی طراحی هتل در قسمت لابی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. باید در نظر داشته باشید که استفاده از سنگ برای کفپوش و همچنین فضاسازی مناسب از اولین نکات مهم در طراحی هتل قسمت لابی می باشد. همچنین باید در نظر داشته باشید که رنگ بندی ها باید به گونه ای باشد که مهمانان احساس راحتی داشته باشند. استفاده از مبلمان در قسمت لابی هتل باید با دقت بسیار زیادی انجام شود. در نظر داشته باشید که در این قسمت توجه به نورپردازی نیز از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

درون لابی هتل باید میز مراجعه قرار داده شود. این قسمت باید امکانات مورد نیاز مهمانان را داشته باشد. همچنین باید در نظر داشته باشید که استفاده از رنگ های شاد نیز از اهمیت برخوردار است. دسترسی به قسمت های مختلف هتل از لابی دارای اهمیت است. پس نباید از یاد برد که آسانسور ها باید در دید باشد. همچنین قسمت های مختلف را باید در صورت لزوم با تابلو ها نشان دهیم. قسمت پذیرش نیز بهتر است کاملا بر قسمت ورودی در لابی مشرف باشد.

سایر نکاتی که در طراحی هتل (قسمت داخلی) باید در نظر داشته باشیم

طراحی هتل به خصوص از لحاظ فضاسازی داخلی همواره با محدودیت هایی همراه است. نباید از یاد برد که مسائلی همچون اقلیم و جغرافیا بر طراحی ها می تواند تاثیرگذار باشد. با توجه به این موضوع طراحی دو هتل در دو شهر مختلف از لحاظ فضاسازی داخلی نباید یکسان باشد. برای مثال برای شهرهای کویری کشور بهتر است فضاسازی های بازتر انجام شود. همچنین تهویه با دقت بالاتری صورت پذیرد تا در نهایت مهمانان احساس راحتی بیشتری داشته باشند.

دقت در انتخاب متریال کف، دیوارپوش ها، نوع و شکل پنجره ها، تجهیزات و غیره از دیگر مسائل بسیار مهمی است که در طراحی داخلی هتل باید رعایت شوند. با توجه به تمامی این نکات نباید از یاد برد که طراحی هتل از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. بهتر است تمامی کارهای مربوط به طراحی توسط یک تیم متخصص و با تجربه انجام شود. در این صورت می توانیم انتظار بهترین طراحی داخلی هتل را داشته باشیم. در صورتی که سوالی در این زمینه داشته باشید نیز می توانید با ما در تماس باشید و سوالات خود را بپرسید.

چنانچه برای طراحی هتل خود نیازمند مشاوره و کارشناسی هستید همین حالا با ما تماس بگیرید.

ما در گروه مهراز بنا سعی داریم مجموعه شما را با جدیدترین متدهای طراحی و بر اساس نظرات و سلیقه شما باز آفرینی کنیم

ویژگی هایی که در طراحی نمای هتل باید به آن ها وفادار باشیم

طراحی هتل در قسمت نما از اهمیت بسیار زیادی برخوردار می باشد. در واقع طراحی نمای هتل باید به گونه ای باشد که دیگران را ترغیب به استفاده از خدمات هتل کند. از این روی باید به ویژگی های زیادی در خصوص طراحی نمای هتل دقت داشته باشیم. در واقع باید در نظر داشته باشیم که توجه به نما در هتل ها از اهمیت بسیار زیادی می باشد. برای مثال برای طراحی نما در یک هتل باید به مسائلی همچون شهر محل قرارگیری و کلاس هتل توجه داشته باشیم. در صورتی که قصد ما از طراحی، ایجاد یک هتل مدرن می باشد، باید در نظر داشته باشید که نمای شما هم باید بر اساس متد روز انجام شود. در صورتی که هتل سنتی را ترجیح می دهید، باید یک هتل طراحی کنید که از نمای سنتی برخوردار باشد. توجه به این نکات از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

نکات مهم در طراحی هتل
نکات مهم در طراحی هتل

استفاده از شیشه در طراحی هتل در بخش نما

یکی از روش های طراحی هتل برای نما را می توان استفاده از شیشه ها دانست. در واقع طراحی با نمای شیشه ای می تواند یکی از بهترین انتخاب ها برای تمامی هتل های مدرن باشد. به خصوص نمای شیشه ای فریم لس و همچنین نمای کرتین وال می تواند برای شما گزینه ای مناسب باشد. پس در صورتی که قصد دارید در طراحی انواع هتل (سنتی، مدرن، تلفیقی) موفق باشید باید حتما به نمای آن اهمیت بسیار زیادی بدهید. لازم است در نظر داشته باشید که دقت در این زمینه باید بر اساس نوع کاربری هتل و همچنین محل قرارگیری آن باشد.

متریال مورد استفاده در طراحی نمای هتل چطور انتخاب می شود؟

پیشرفته شدن ساخت و ساز در سال های اخیر این امکان را فراهم کرده است که در طراحی هتل از متریال مختلف استفاده شود. برای مثال می توان گفت که در این قسمت از هتل شما می توانید از شیشه، سنگ نما و حتی خشت استفاده کنید! در واقع بسیاری از هتل های سنتی که امروزه در ایران بسیار مورد توجه قرار گرفته اند، از تجهیزات سنتی نما برخوردار هستند. برای مثال گچ کاری و یا استفاده از خشت در طراحی انواع هتل می تواند زیباسازی بسیار زیادی داشته باشد. این در حالی است که برخی از هتل های مدرن از روش های جدیدی که برای نما استفاده می شود برخوردار هستند.

طراحی هتل در بخش نما بسیار پیچیده است. در واقع شرکت طراح می تواند از ابزار و وسایل مختلفی به این منظور استفاده کند. استفاده از متد به روز و همچنین تلفیق آن با متد سنتی نیز یک ایده بسیار جذاب است که شرکت طراحی ساختمان می تواند آن را پیاده سازی کند. در نهایت باید گفت که در طراحی نما، نوع هتل و بسیاری از پارامترها مانند مالک نیز تاثیر گذارند. پس در صورتی که قصد دارید یک هتل بسیار حرفه ای طراحی کنید، بهتر است کار خود را به یک تیم حرفه ای بسپارید.

بهترین شرکت طراحی هتل
بهترین شرکت طراحی هتل

طراحی هتل بر اساس الگو گیری از کاروانسرای ایرانی

طراحی هتل می تواند در ایران با الگو گیری از کاروانسرای ایرانی صورت پذیرد. ایرانیان از دیرباز برای این که بتوانند از مهمانان پذیرایی کنند، نسبت به استفاده از کاروانسرا اقدام می کردند. در واقع کاروانسرا محلی برای استراحت هر کاروان مسافرتی بود. فضاسازی در کاروانسرای ایرانی به شدت با کیفیت انجام می شد و همین امر را می توان مهم ترین دلیل جذابیت کاروانسرای ایرانی دانست. البته در دنیای امروز نیز هنوز هم از برخی کاروانسراها استفاده می شود. آن ها با بازسازی و فضاسازی های مدرن تر تبدیل به اقامتگاه های بوم گردی شده اند. توجه مردم سراسر دنیا به این محیط ها باعث شده است تا بسیاری از مالکان هتل ها علاقمند به طراحی یک هتل بر اساس کاروانسرای سنتی ایرانی باشند. این خدمات امروزه از سوی شرکت طراحی هتل ارائه شده و شما می توانید از آن استفاده کنید.

در خصوص طراحی هتل بر اساس الهام گرفتن از کاروانسرای سنتی ایرانی باید گفت که دقت بسیار زیادی نیاز است. در واقع شرکت طراحی باید فضاسازی را بر اساس نیاز امروز مردم و مسافران انجام دهد. در دنیای امروز دیگر نیازی به فضاسازی برای اصطبل نیست. در واقع تیم طراحی باید در طراحی پارکینگ خودروی مسافران دقت بالایی داشته باشد. همچنین نباید از یاد برد که امکانات رفاهی مدرن باید در طراحی هتل سنتی رعایت شود. در ادامه با شما همراه هستیم تا در خصوص طراحی انواع هتل اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دهیم.

با انواع طراحی هتل بیشتر آشنا شوید

طراحی هتل در دنیای امروز بسیار پیشرفته شده است. همین مسئله باعث سردرگمی برخی از افرادی شده است که به دنبال طراحی انواع هتل ها هستند. در این قسمت از مقاله برخی از روش های نوین که برای طراحی هتل ها امروزه مورد استفاده قرار می گیرد را بیان خواهیم کرد.

استفاده از لابی به صورت چند منظوره

همانطور که در قسمت های قبلی نیز بیان شد، لابی هتل از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. لازم است که شرکت طراحی هتل بیشترین دقت را در این زمینه داشته باشد. به منظور تسهیل ارائه خدمات در لابی، برخی از شرکت های طراحی انواع هتل نسبت به طراحی لابی های چند منظوره اقدام کرده اند. در این روش از طراحی لابی، چند محیط و فضاسازی انجام می شود. مذاکرات رسمی، کار با لپ تاپ و دستگاه های الکترونیک و حتی محیطی مجزا برای دیدارهای صمیمی. در واقع فضاسازی در لابی چند منظوره، به دو بخش (صمیمی و رسمی) تقسیم بندی می شود. این محیط سازی از دید کاربران بسیار جذاب خواهد بود.

طراحی هتل مدرن
طراحی هتل مدرن

طراحی هتل با چند سبک اتاق

در طراحی هتل باید به این مسئله دقت داشت که هر فرد (مراجعه کننده) سلیقه خاصی دارد. پس بهتر است به سلیقه ها احترام گذاشت و انواع روش های پیاده سازی اتاق هتل را مورد استفاده قرار داد. برای مثال می توانیم در یک هتل سبک تلفیقی، اتاق های مدرن، سنتی و حتی تلفیقی را داشته باشیم. همچنین نباید از یاد برد که ارائه تمامی خدمات رفاهی به منظور آسایش مهمانان دارای اهمیت است. برای مثال کاناپه ها و تلویزیون باید بر اساس سلیقه کاربر انتخاب شوند. نورپردازی در اتاق ها نیز باید با دقت بسیار زیادی انجام شود و از سبک های مختلف به این منظور باید استفاده گردد.

طراحی حمام هتل به صورت کاملا مدرن

یکی از مهم ترین بخش های طراحی هتل که همواره مورد نقد و بررسی می باشد، طراحی حمام هتل ها می باشد. به منظور استفاده هرچه بهتر مهمانان از این بخش بهتر است بهترین متریال در طراحی داخلی هتل استفاده شود. نباید از یاد برد که توجه به تاسیسات و شیرآلات مورد استفاده نیز از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. پس باید حتما طراح هتل تمام تلاش خود را داشته باشد که فضای داخل حمام از هر لحاظ مطبوع برای استحمام باشد.

نقش رستوران جذاب در طراحی هتل

یکی از مهم ترین مسائلی که در خصوص طراحی هتل نباید از یاد برد را می توان نقش رستوران دانست. در واقع این بخش از رستوران باید با دقت بسیار زیادی انجام شود. توصیه می گردد که فضای رستوران آرامش بخش باشد. همچنین از المان های هنری و فرهنگی هر شهر در این قسمت استفاده شود. از آن جایی که قسمت رستوران در هر هتل می تواند یک مکان گردشگری عمومی به شمار رود، دقت طراح در این بخش از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

عناصر طبیعی را در طراحی هتل از یاد نبرید

وجود عناصر طبیعی در طراحی هتل از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. برای مثال توصیه می شود که در هتل از دکوراسیون های سنگی و یا پانل های چوبی استفاده شود. آب نما نیز برای محیط باز و بسته می تواند یک انتخاب بسیار جذاب باشد. به خصوص در قسمتی که سرویس های عمومی هتل ارائه می شود، استفاده از عناصر طبیعی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. این کار باعث می شود تا علاوه بر ایجاد محیطی دنج و آرام، آلودگی صوتی محیطی نیز کمتر شود. همچنین تازه سازی فضا با گیاهان بهتر انجام می شود. در صورتی که سوالی در این خصوص داشته باشید می توانید با شرکت طراحی هتل در تماس باشید.

طراحی بوتیک هتل
طراحی بوتیک هتل

المان های تاریخی و فرهنگی و نقش آن ها در طراحی هتل

در طراحی هتل استفاده از المان های تاریخی و فرهنگی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. به واسطه استفاده از این المان ها شما قادر هستید که مهمانان و گردشگران را بیشتر با موقعیت تاریخی و فرهنگی شهر محل قرارگیری هتل آشنا کنید. ایران یکی از تاریخی ترین کشورهای دنیاست و هر بخش آن فرهنگ خاص و زیبای خود را دارد. پس می توان در طراحی هتل از این پتانسیل استفاده کرده و گردشگران را بیشتر با این موقعیت آشنا کرد.

فناوری های نوین را از یاد نبرید

طراحی هتل های مدرن و حتی سنتی با وجود فناوری های نوین می تواند برای گردشگران بسیار جذاب باشد. از این روی توصیه می شود که حتما از امکانات پیشرفته تکنولوژی استفاده کنید. برای مثال می توان به استفاده از تجهیزات IOT درون اتاق ها اشاره نمود. کاربر به این صورت می تواند از راه دور و پیش از ورود به اتاق، تمامی شرایط را برای آسایش خود مهیا کند. سیستم نورپردازی، کنترل پنجره ها، تهویه اتاق و سایر موارد IOT به عنوان فناوری های مورد نیاز در طراحی هتل شناخته می شوند.

طراحی هتل باید به ساده ترین شکل ممکن انجام شود

طراحی هتل با طرح ها و نقش های بسیار زیاد باعث خستگی چشم گردشگران می شود. از این روی به هیچ عنوان زیاده روی در استفاده از الگوها و المان ها توصیه نمی شود. از این روی شرکت طراحی هتل باید تمام تلاش خود را داشته باشد تا طراحی هتل به ساده ترین شکل ممکن صورت پذیرد. در این صورت می توانیم انتظار داشته باشیم که بیشتر گردشگران از اقامت در هتل لذت ببرند. طراح می تواند به جای استفاده از الگوهای مختلف، نسبت به استفاده از رنگ ها به صورت مناسب بپردازد.

طراحی هتل باید منحصر به فرد باشد

یکی از مهم ترین نکاتی که باید در زمینه طراحی هتل در نظر داشته باشید را می توان طراحی منحصر به فرد دانست. در واقع هر هتل باید امکانات منحصر به فردی داشته باشد. این کار باعث می شود که گردشگران بیشتری به هتل شما جذب شوند. برای مثال ارائه فضایی دلچسب که پر از گیاهان است و محلی برای استراحت به شمار می رود. این فضاسازی ها در طراحی هتل باید گنجانده شود تا عملکرد کلی هتل بهبود پیدا کند. در ادامه توضیحات بیشتری در زمینه طراحی هتل را برای شما بیان خواهیم کرد. همچنین بهترین روش طراحی هتل را بررسی می کنیم.

خدمات طراحی هتل در ایران
خدمات طراحی هتل در ایران

بهترین شرکت طراحی هتل چطور می تواند به ما کمک کند؟

طراحی هتل برای کسب و کارهای فعال در زمینه گردشگری از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. باید از بهترین افراد به این منظور استفاده شود. همچنین تجربه کاری نیروی متخصص طراحی نیز دارای اهمیت بسیار زیادی می باشد. ما در قسمت های بالا در خصوص نکات طراحی هتل اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دادیم. حالا با توجه به مسائل بیان شده و همچنین نکات فنی و استانداردهای لازم برای طراحی هتل باید چکار کنیم؟ در این خصوص باید گفت که بهتر است تمامی مراحل طراحی هتل را به یک تیم حرفه ای بسپاریم. در این صورت می توانیم انتظار داشته باشیم که هتل به بهترین شکل طراحی شود. همچنین گردشگران و مهمانان بتوانند اوقات بسیار خوبی را در هتل سپری کنند. نباید از یاد برد که امروزه هتل ها در انواع مختلفی دسته بندی می شوند. انتخاب طراحی هتل بسته به نظر مالک و طراح باید انجام شود. همچنین نیازمند طرح توجیح می باشد.

با تمامی مباحث بیان شده نباید از یاد برد که طراحی هتل از هر نظر دارای اهمیت بسیار زیادی است. رعایت استانداردهای ملی ساختمان سازی، رعایت اصول طراحی و غیره از مهم ترین ویژگی هایی است که نباید از یاد برد. در صورتی که قصد دارید طراحی هتل را با بالاترین دقت انجام دهید، می توانید با شرکت طراحی هتل در ارتباط باشید و مشاوره رایگان دریافت کنید. ما در این زمینه می توانیم به شما خدماتی بسیار مناسب ارائه کنیم.

همچنین در نظر داشته باشید که در طراحی هتل تمامی مسائل مربوط به فرهنگ، تاریخ و هنر مد نظر طراحان ما می باشد. در کنار این مسئله تمامی نکات مدرن در طراحی هتل در بخش نما و داخلی مد نظر کارشناسان طراحی ما خواهد بود. از این روی شما می توانید با خیال راحت از این خدمات مربوط به طراحی انواع هتل (سنتی، تلفیقی و مدرن) استفاده داشته باشید.

ویژگی تجهیزاتی که در طراحی و ساخت هتل باید به آن ها توجه کنیم چیست؟

طراحی هتل مشخص می کند که هر فضا باید چه تجهیزات و امکاناتی داشته باشد. ما تمامی تلاش خود را داریم تا مدرن ترین و پیشرفته ترین تجهیزات را در طراحی و ساخت هتل برای شما بیان کنیم. پس شما می توانید انتظار داشته باشید که هتل طراحی شده، بهترین عملکرد را از هر لحاظ داشته باشد. به خصوص در بخش فضاسازی داخلی اتاق ها، رعایت نقاط کانونی و یا طراحی لابی به این مسائل توجه ویژه ای می شود. در نظر داشته باشید که خدمات ارائه شده در زمینه طراحی هتل با در نظر گرفتن بالاترین استانداردها انجام می شود.

طراحی هتل چطور باید انجام شود؟
طراحی هتل چطور باید انجام شود؟
تاریخچه طراحی هتل

تاریخچه طراحی و ساخت هتل و کارونسرا:

نسل قدیم ایران، هنگامی‌ که راهی طولانی را پشت ‌سر می‌گذاشتند و می‌خواستند خستگی راه را از تن بزدایند، انتخاب‌های محدودی داشتند. کاروانسراها، مکانی بودند که مسافران را در خود جای می‌دادند. تنوع کاروانسراها آنقدری نبود که مسافر بتواند در بین‌شان دست به انتخاب بزند و نزدیکی مسافت و ارزان بودن هزینه، دو شاخص آنها برای انتخاب محسوب می‌شد.
اما هتل، یک مفهوم مدرن و غربی است. هتل‌ها در دنیایی شکل گرفتند که رقابت در تجارت حرف اول را می‌زد. کم کم هتل‌داری و رشته‌هایی مثل آشپزی و مهمان‌داری به یک مهارت و بعدتر، به رشته‌های دانشگاهی تبدیل شدند.
هتل، این کلمه فرانسوی، اگرچه برای اقامت کوتاه مدت مهمانان ساخته شده است، اما باید به اندازه‌ای احساس رضایت به مهمان بدهد که احساس کند در خانه دوم خودش ساکن است. پس طراحی هتل باید در خدمت احساس رضایت در مشتری باشد. این چیزی است که هتل‌ها را زنده نگه می‌دارد و اگر دیزاین آن‌ها به شیوه‌ای اصولی انجام نشود آن هتل عمر زیادی نخواهد کرد.

هدف از ساخت و طراحی هتل چیست؟

قبل از طراحی و ساخت هتل باید به این سوال پاسخ دهید: آیا هتل شما فقط برای این است که مهمانان یک یا چند شب اقامت کنند و بروند؟ آیا فقط می‌خواهید تمرکزتان بر کیفیت سرویس‌دهی و طراحی اتاق‌ها باشد؟ یا داشتن امکانات رفاهی دیگر مانند استخر، شهربازی، مرکز فروش سوغاتی و رستوران هم اهمیت دارد؟

اگر هتل شما در مرکز شهر قرار گرفته، برای تعبیه امکانات رفاهی کار بسیار سختی در پیش دارید. مثلا اگر می‌خواهید یک فروشگاه هم در آن‌جا بسازید، بدانید که این کار یک ریسک است. ممکن است در کنار هتل شما، یک فروشگاه بزرگ و جذاب تاسیس شده باشد و عملا این کارتان، سودی خاصی را عاید شما نکند.
اگر می‌خواهید رستوران یا استخر هم در آن جای دهید، همین مساله را نیز باید بررسی نمایید. اما در هتل‌های بیرون شهری و داخل جاده، از این نظر کار راحت‌تری در پیش خواهید داشت. ساخت استخر، رستوران، فروشگاه، شهربازی، کافی‌نت، لاندری و … هر کدام‌شان سود بسیار خوبی عاید شما می‌کنند و بر محبوبیت برندتان می‌افزایند.
اگر هتلی که قصد ساختنش را دارید، در بیرون شهر است؛ بهتر است به تاسیس یک مجموعه فرهنگی و تفریحی بزرگ هم در کنار آن اقدام کنید.

طرلحی سالن

تقسیم بندی فضاهای هتل:

هر هتل، از چند طبقه تشکیل می‌شود. سعی میکنیم ترتیب طبقات را برای چینش اتاق‌ها و دیگر بخش‌ها رعایت کنید. مثلا، بهتر است رستوران و فروشگاه در طبقه همکف یا زیرزمین قرار گیرند. همچنین، اتاق‌هایی را که برای معلولان، کم‌توانان و ناتوانان در نظر گرفته‌اید، در همان طبقه همکف یا نهایتا طبقه اول قرار بدهید.

عرض پله‌ها باید به قدری باشد که نه خدمه هنگام سرویس‌دهی به زحمت بیفتند و نه مسافران برای بالا بردن وسایل خود اذیت شوند. پس برای پله‌ها، مساحت مناسبی را کنار بگذارید.

فضاهای عمومی و مشترک مانند: سرویس بهداشتی مشترک (بجز سرویس‌هایی که در هر اتاق قرار دارند)، حمام مشترک، باشگاه، رستوران، کافی‌شاپ، لابی، اتاق مطالعه، سالن کنفرانس، لاندری، آشپزخانه مشترک، و … را به خوبی در فضای کل هتل پخش کنید. تمرکز آن‌ها در یک طبقه خیلی تصمیم هوشمندانه‌ای نیست. اما، منطقی است که باید آن‌ امکاناتی که پرطرفدارتر هستند و کاربرد بیشتری دارند، مثل رستوران، در طبقات نزدیک به همکف باشند.

مساله بعدی، فضایی است که به هر کدام اختصاص می‌دهید. شاید این نکته خیلی واضح باشد، اما کم نیستند هتل‌هایی که طراح‌شان تقسیم مساحت را بسیار بد و غیراصولی انجام داده است. به نسبت ظرفیت اتاق‌ها، مساحت درستی برای رستوران و کافی شاپ و لابی درنظر بگیرید. فضای باقی‌مانده را هم برای بقیه بخش‌ها تعیین نمایید.

فضای هتل

بازسازی هتل:

هتل ها و فضاهای اقامتی باید هر چند وقت یکبار به روز شوند تا سلامت هتل و نکات مربوط به آن حفظ شود. برای باز سازی هتل با تغییراتی در مبلمان و رنگ دیوار ها و … سر و کار دارید.

در بازسازی و بروز رسانی هتل باید به رنگ ها و متد های روز توجه داشت و از آنها بهره گرفت تا رقابت اصلی بین هتل های رقیب حفظ شود.
 

نتیجه گیری

طراحی هتل یکی از مباحث امروز معماری است که بسیار مورد توجه قرار گرفته است. در واقع طراحی هتل باید نشات گرفته از فرهنگ و تاریخ یک شهر باشد. المان های مورد استفاده و فضاسازی های مورد نیاز باید با دقت بسیار زیادی انجام شود. همچنین تیم طراحی از لحاظ طراحی داخلی هتل و طراحی نمای هتل باید تمامی اطلاعات و دانش خود را به کار گیرد. ما در این مقاله با شما همراه بودیم تا اطلاعاتی را در خصوص طراحی هتل در اختیار شما قرار دهیم. همچنین نکات بیان شده در این مقاله می تواند به شما کمک کند تا بهترین انتظار را در طراحی هتل داشته باشید. در صورتی که سوالی در این خصوص داشته باشید نیز می توانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید. همچنین می توانید در این خصوص مشاوره دریافت کرده و یا پروژه طراحی هتل خود را به ما بسپارید.

نمونه پروژه های طراحی کارخانه:

1. طراحی هتل نیاوران :

واقع در نیاوران

کارفرما: جناب آقای مهندس قاسمی
مساحت زمین: 14000 متر مربع
مساحت اداری: 2000 متر مربع
سال ساخت 1399-1400( در حال ساخت)

این مطلب برای شما چقدر مفید بود؟

به این مطلب امتیاز دهید
5/5

اشتراک گذاری مطلب

نوشته های مرتبط:

ضوابط طراحی هتل

ضوابط طراحی هتل: نکات مهم در طراحی هتل ۱- مسیر حرکت مهمانان، وسایل و کارکنان باید جدا باشد. ۲- به ازای هر اتاق ۶ متر مربع فضای راهرو به عرض…

طراحی هتل

طراحی هتل برای یک شرکت طراحی ساختمان از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و در این مسیر باید نکات بسیاری را مد نظر قرار دهد.

1 دیدگاه دربارهٔ «طراحی هتل»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *