یکی از تخصص های اصلی مهندسین مشاور مهرازبنادر سالهای گذشته طراحی‌ویلا به سبکهای مدرن و کلاسیک میباشد در ادامه همراه ما باشید.

طراحی ویلا

طراحی‌‌ویلا از سالهای گذشته جزو تخصص های اصلی گروه مهراز بنا بوده است. گروه معماری مهراز بنا، با تجربه طراحی‌ ویلا ، طراحی خانه ویلایی ،طراحی محوطه و مشاوره و ساخت ویلا آماده ارائه مشاوره و طراحی و ساخت ویلا در تهران و کرج و شمال ایران می باشد. ما باشناخت نیاز های شما و متناسب با بودجه مورد نظر شما ویلای مد نظراتان را طراحی و اجرا می کنیم.

گروه معماری مهراز بنا با ارائه قیمت های منصفانه برای طراحی و اجرا ویلا در خدمت کارفرمایان محترم می باشد.

گروه مهراز بنا متخصص در طراحی ویلا

گروه مهراز بنا با سابقه طراحی و نظارت بیش از دهها پروژه ، اگر در رابطه با طراحی و اجرای ویلا سوالی دارید با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

فهرست مطالبی که میخوانید:

طراحی ویلا چیست؟

ویلا معمولا به ساختمان هایی گفته میشود که دارای تمامی وجوه باز باشند و همسایگی نداشته باشند. معمولا ویلاها در خارج از محیط های شهری بنا می گردد و جهت استفاده تفریحی و موقتی از آنها بهره گرفته میشود، از آنجایی که در طراحی‌ویلاها معمار محدودیت از نظر حدود اربعه ندارد میتواند با حجم های خلاقانه به طرح ایده های خاص بپردازد.

بنابراین با توجه به عدم محدودیت در طراحی ویلاها میتوان انتظار طراحی زیبا و خلاق از طرح های معماری داشت.

طراحی ویلا، باید توسط افراد حرفه ای  و متخصص انجام شود. خانه های ویلایی یا همان ویلا ها،  اگر توسط متخصصین و مهندس های معمار طراحی شده و ساخته شوند؛ بسیار زیبا تر و دلنشین تر خواهند بود. همچنین  طراحی این ویلا ها، توسط مهندسین و افراد متخصص، سبب می شود که از فضای موجود بهترین استفاده شود. در ادامه درباره مرحله های ساخت و طراحی ویلا بیشتر توضیح می دهیم.

طراحی ویلا مدرن
طراحی داخلی ویلای دماوند
طراحی ویلا لاکچری

مراحل رسیدن به ویلای مورد نظر:

هدف از ساختن ویلا

 قبل از انجام هر اقدامی برای داشتن ویلا باید اهداف آن را مشخص کنیم. در دوران ماشینی امروز، حضور در فضای سبز و به دور از ماشین شاید فرصتی برای استراحت فراهم کند. ولی شاید افراد از این فضا برای استفاده کاری در نظر گرفته باشند و یا موقعیتی برای سرمایه گذاری و حتی ساخت شهرک ویلایی و کسب در آمد نگاه کنند.

به هر حال قبل از هر اقدامی باید هدف از طراحی یا ساخت ویلا را مد نظر قرارداد و براساس آن مراحل بعدی کار را در پیش گرفت.

طراحی ویلای مد نظر کار فرما از هر جهتی باید متناسب با نوع و سبک زندگی ساکنین آن در آینده و پیشبینی توسعه احتمالی آن باشد.

بررسی موقعیت زمین در طراحی ویلا

اولین گام برای طراحی ویلا و یا هر ساختمان دیگری این است که موقعیت زمین، به درستی بررسی شود. اگر شما کار ساخت  و ساخت ساز ویلا یا سایر ساختمان های خود را به افراد حرفه ای بسپارید؛ قطعا اولین کاری که آن ها می کنند بررسی دقیق موقعیت زمین شما می باشد. این بررسی دقیق، در کار طراحی و همچنین ساخت و ساز اهمیت فوق العاده ای دارد. منظره های اطراف و همچنین موارد دیگری در این بررسی ها مورد توجه قرار می گیرد و سپس با توجه به این ملاحظات، گام بعدی برای طراحی یک ویلای زیبا و کارآمد برداشته می شود. شرکت مهندسی مهراز بنا نیز با گروه حرفه ای خود، برای طراحی و همچنین ساخت و ساز ویلا های شما، ابتدا موقعیت دقیق زمین را بررسی می کند.

 
طراحی مدرن

مراحل ارائه خدمات طراحی‌ویلا:

مطالعات فاز صفر پروژه

بازدید از پروژه و بررسی الویتهای کارفرما برای شروع طراحی و انتخاب سبک مورد نظر و تخمین ظرفیت ها مورد نیاز کارفرما برای شروع طراحی

لکه گذاری اولیه

طراحی نقشه های معماری و لکه گذاری دو بعدی بر اساس ضوابط و نیازهای کارفرما در مرحله اول و قبل از طراحی جزئیات

طراحی فاز یک معماری

شروع طراحی جزئیات و دکوراسیون داخلی و طراحی تاسیسات برقی و مکانیکی و پیش بینی تداخل تاسیسات قبل از اجرا

تهیه نقشه های اجرایی

ارائه نقشه های اجرایی و نور پردازی و تهیه نقشه های شاپ برای شروع اجرا

بررسی خواسته مالک در طراحی ویلا

برای طراحی ویلا و یا هر ساختمان دیگری، باید ابتدا نظرات و خواسته های مالک آن بررسی شود. قطعا افراد حرفه ای برای انجام پروژه های مختلف ابتدا سعی می کنند نظر ها، خواسته ها و همچنین
نیاز های مالک را، مورد توجه قرار دهند. طبیعتا مهندسین معمار و طراحی داخلی نمی توانند بدون در نظر گرفتن سلیقه و نظرات مالک یک پروژه، برای آن طراحی کرده و طراحی را اجرا کنند. افراد حرفه ای سعی می کنند تا همان ابتدای کار، جلسات را با مالک یا مالک های پروژه داشته باشند تا نظرات آن ها بررسی شده و طبق خواسته های آن ها، کار طراحی و ساخت و ساز ویلا یا ساختمان های دیگر انجام بشود. زیرا در غیر این صورت، اگر طراحی انجام بشود و مورد تایید مالک پروژه نباشد مشکلات بسیار زیادی پیش می آید.  مهندسین معمار شرکت مهراز بنا،  در کار طراحی کردن ویلا متخصص و حرفه ای می باشند؛ همچنین تجربه زیادی در زمینه طراحی و ساخت و ساز ویلا های مختلف دارند. به سبب همین تخصص، دانش فنی و تجربه بالا، مهندسین می توانند به مالک یا مالکین ویلا، مشاوره بدهند؛ تا گروه به توافق اولیه برای طراحی ویلا برسد و وارد مرحله عملی و اجرایی شود. 

طراحی نهایی ویلا

طراحی اولیه برای ویلا

در این مرحله، طراحی ویلا انجام می شود. در گام سوم، طراحی اولیه، برای داشتن یک ویلای زیبا و دلنشین صورت گرفته و ایده های اولیه بررسی می شود. مهندسین معمار در این مرحله طرح های کلی خود را بر روی کاغذ می آوردند و سعی می کنند ایده های مختلف را بررسی کرده تا به بهترین ایده ممکن برای طراحی یک ویلای زیبا و دلنشین برسند.

طراحی نهایی ویلا

در این مرحله طراحی ویلا، به نتیجه  می رسد. مهندسین معمار پس از بررسی ایده ها و نظر های مختلف، بهترین ایده و نظر را انتخاب کرده و بر اساس آن کار طراحی را برای ویلا مورد نظر انجام می دهند. طراحی ویلا باید  طبق اصول و دانش مهندسی باشد. به همین دلیل فقط مهندسین معمار می توانند؛ این کار را انجام بدهند. در این مرحله مهندسین معمار شرکت مهراز بنا با توجه به سابقه خود سعی می کنند از خلاقیت و هنر خود برای طراحی یک ویلای متفاوت،  بهره ببرند. خلاقیت و هنر مهندسین معمار اهمیت بسیار زیادی، در کار طراحی دارد. شاید بتوان گفت همان قدر که علم مهندسی در این کار دارای ارزش و اهمیت می باشد؛ خلاقیت و هنر مهندسین نیز اهمیت و ارزش دارد. مهندسین معمار با خلاقیت، هنر و تجربه خود سعی می کنند ویلا را به گونه ای طراحی کرده که علاوه بر دلنشین بودن، ویژگی های مورد نظر مالک را داشته باشد. همچنین خلاقیت مهندسین معمار، اهمیت بسیار زیادی در طراحی کردن ویلا هایی دارد که از نظر فضا دارای محدودیت هستند. در ادامه بیشتر درباره طراحی ویلا و ساخت و ساز آن  توضیح می دهیم.

از طراحی ویلا تا ساخت آن

بعد از طراحی ویلا و تایید نقشه یا پلن تهیه شده، ساخت ویلا، وارد مراحل بعدی می شود. در اولین قدم باید برنامه ریزی های لازم را برای ادامه پروژه انجام شود. برنامه ریزی کردن برای کار ساخت و  ساز اهمیت بسیار زیادی دارد. زیرا در صورتی که این برنامه ریزی های انجام نشود؛ قطعا مشکل های فراوانی به وجود می آید. نبود برنامه ریزی و زمان بندی منظم، کار طراحی و ساخت و ساز ویلا را، بسیار سخت و مشکل می کند. شرکت مهندسی مهراز بنا با انجام برنامه ریزی دقیق،  برای طراحی و ساخت ویلای شما اقدام می کند. وجود این برنامه ریزی امری لازم و ضروری می باشد. در صورت نبود این برنامه ها، قطعا پروژه بسیار دیر تر از زمان ممکن،  آماده تحویل می شود. در این صورت قطعا ضرر و زیان اقتصادی نیز برای پروژه پیش خواهد آمد. بعد از زمان بندی دقیق، باید متریال مورد نظر خریداری شده و با آماده بودن نیروی کار، ساخت ویلا بر اساس پلن و نقشه موجود انجام شود. در صورتی که متریال یا نیروی کار آماده نباشند؛  کار ساخت پروژه  ممکن است دچار مشکلات فراوانی بشود. همچنین متریال مرغوب و مناسب، می تواند اهمیت بسیار زیادی در کار ساخت و ساز ویلا های مختلف  داشته باشد. از ابتدای مرحله اجرایی ساخت، تا اتمام آن مهندسین معمار و سایر ناظرین، بر انجام پروژه ساخت و ساز ویلا نظارت می کند؛ تا ویلا دقیقا بر اساس طراحی های صورت گرفته توسط مهندسین معمار، ساخته شود.

از طراحی تا ساخت ویلا
از طراحی تا ساخت ویلا

طراحی ویلا و بازسازی ویلاهای قدیمی

همیشه این گونه نیست که طراحی ویلا برای یک زمین انجام بگیرد. بلکه می توان این طراحی را برای ویلا هایی که وجود دارند انجام داد. ویلا های قدیمی را می توان بدون خراب کردن کلی، بازسازی نمود. برای بازسازی این نوع از ویلا ها، حتما باید طراحی اصولی و حرفه ای انجام بشود.  ویلا های قدیمی را می توان با تغییراتی، تبدیل به یک ویلای ندرت و بسیار زیبا نمود. همچنین باید گفت مهندسین معمار با توجه به تجربه، تخصص و خلاقیت خود، می توانند فضا های غیر قابل استفاده در ویلا های قدیمی را، تبدیل به فضا هایی کارآمد و دلنشین بکنند. برای بازسازی ویلا های قدیمی، گاهی نیاز است بخشی از ویلا تخریب شده و بر اساس طراحی جدید که برای آن صورت گرفته، ساخته شود. بعضی اوقات مالکین ویلا می خواهند؛ برای بخش خاصی از ویلا، طراحی جدید و بازسازی انجام بشود؛ در این صورت کار طراحی ویلا و ساخت آن اندکی پیچیده تر خواهد شد. در طراحی و بازسازی برای بخشی از ویلا های قدیمی،  نکته ای که مورد توجه قرار می گیرد این است که، فضایی که برای آن طراحی جدید صورت گرفته و قرار است بازسازی شود با سایر بخش های ویلا نیز، همخوانی داشته باشد. این مورد یکی از اصلی ترین و مهم ترین نکاتی است که برای طراحی و بازسازی بخشی از ویلای های قدیمی باید به آن توجه نمود.

طراحی و بازسازی ویلا های قدیمی
طراحی و بازسازی ویلا های قدیمی

سبک های طراحی ویلا

طراحی ویلا می تواند بر اساس سبک های بسیار مختلفی انجام بشود. سبک های نسبتا زیادی،  در معماری وجود دارد که می توان بر اساس آن ها اقدام به طراحی برای ویلا های مختلف نمود. هر یک از این سبک ها طراحی دارای ویژگی های خاص خود می باشند. مالک ویلا، باید با توجه به سلایق و خواسته های خود سبکی که برای طراحی ویلا مناسب می داند را انتخاب کند. مهندسین معمار بر اساس علم و دانش خود و همچنین شناختی که از آن سبک دارند؛ کار طراحی کردن ویلا را به صورت خلاقانه انجام می دهند.  منظور از طراحی خلاقانه این است که مهندسین معمار سعی می کنند در هر پروژه،  با رعایت اصول سبکی که برای طراحی انتخاب شده، در طراحی خود از ایده های جدید و نوآورانه استفاده کنند تا بهترین نتیجه را بگیرند. یکی از سبک هایی که در طراحی ویلا، امروزه بسیار مورد توجه قرار گرفته است؛ سبک مدرن می باشد. در این سبک، سادگی اهمیت قابل توجه ای دارد. خطوط صاف و شکسته زیادی نیز در طراحی انجام شده برای ویلا های مدرن،  به چشم می خورد. در این سبک از معماری، باید فضا ها به نحوی طراحی بشوند که کارایی داشته‌ باشند و کمترین فضای غیر قابل استفاده، در طراحی وجود داشته باشد. اما فقط از این سبک، برای طراحی انواع ویلا ها استفاده نمی شود. بلکه برای طراحی انواع ویلا ها می توان از سبک کلاسیک نیز استفاده نمود. این سبک نیز طرفداران بسیار زیادی دارد. یکی از اصلی ترین ویژگی هایی که سبک کلاسیک دارد؛ شکوه خاص این سبک می باشد. در طراحی صورت گرفته برای ویلا های مختلف بر اساس سبک کلاسیک، باید شکوه خاصی دیده شود.

توضیحی در مورد سبک های معماری

 گروه حرفه ای شرکت مهندسی مهراز بنا، با توجه به سلیقه و انتخاب مالک ویلا، طراحی خود را انجام می دهند. مهندسین معمار، قبل از انجام طراحی، درباره سبک های مختلف به مالک ویلا،  توضیح می دهند. همچنین ویژگی های سبک های مختلف معماری را نیز، برای آن ها توضیح می دهند تا مالک یا مالکین ویلا،  انتخاب درستی داشته باشند.

سبک های طراحی انواع ویلا
سبک های طراحی انواع ویلا

اهمیت طراحی ویلا توسط افراد متخصص

اهمیت بسیار زیادی دارد که طراحی ویلا، توسط متخصصین انجام بشود. برای انجام هر کاری، باید تخصص انجام آن وجود داشته‌ باشد. در غیر این صورت، ممکن است کار ها انجام شود؛ اما نتایج کار هایی که توسط افراد غیر حرفه ای انجام می گیرد؛  چندان رضایت بخش نخواهد بود. زیرا اگر کار ها  توسط افراد غیر حرفه ای انجام بشود؛ قطعا زمان زیادی خواهد برد. از دست دادن زمان در پروژه های ساخت و ساز،  علاوه بر این که سبب می شود پروژه دیر تر آماده بهره برداری شود؛ زیان زیادی نیز به وجود می آورد. مهندسین معمار، با تخصصی که در زمینه طراحی انواع ویلا دارند این کار را، به بهترین نحو ممکن انجام می دهند.  نقشه و پلن، اهمیت بسیار زیادی در ساخت و ساز ویلا دارد.  در صورتی که کار ها، طبق نقشه یا همان پلن و برنامه ریزی های انجام شده پیش برود؛ نتایج انجام کار بسیار مثبت خواهد بود. شرکت مهندسی مهراز بنا، با گروه حرفه ای خود، طراحی انواع ویلا را انجام داده و بر اساس نقشه ها و پلن های مهندسین معمار خود، کار ساخت و ساز انواع ویلا را نیز انجام می دهد.

اهمیت طراحی کردن ویلا توسط افراد متخصص
اهمیت طراحی کردن ویلا توسط افراد متخصص

نکاتی درباره طراحی ویلا

نکاتی در خصوص طراحی ویلا وجود دارد. با در نظر داشتن این نکته ها، می توان بهترین نتیجه را از طراحی  ویلا گرفت. در ادامه در مورد چند مورد از این نکته ها که در تمامی پروژه های طراحی و ساخت و ساز ویلا و یا هر ساختمان دیگری مورد توجه قرار می گیرند؛  بیشتر توضیح می دهیم.

طراحی محوطه بیرونی ویلا

طراحی ویلا، فقط محدود به طراحی فضای درونی ویلا ها نمی باشد. بلکه در طراحی صورت گرفته برای انواع ویلا باید به محوطه ویلا و فضای بیرونی آن،  توجه کافی بشود. حیاط یا همان محوطه خارج از ساختمان اهمیت بسیار زیادی، در ویلا ها دارد. این بخش باید متناسب با نظر مالک یا مالکین ویلا، طراحی و ساخته شود. در طراحی این بخش، باید سعی شود فضایی زیبا، آرام و دلنشین به وجود بیاید؛ به نحوی که بتوان با حضور در این فضا احساس آرامش داشت. برای طراحی محوطه بیرونی ویلا می توان از فاکتور های مختلفی استفاده نمود. به عنوان مثال طراحی فضایی برای استخر یا فضای سبز، می تواند محوطه چشم نواز و زیبایی را برای ویلای شما بسازد. تیم مهندسین شرکت مهراز بنا، با توجه به دانش روز علم معماری، می توانند بهترین و مدرن ترین طراحی محوطه را برای ویلای شما انجام بدهند.

متریال مورد استفاده برای ویلا

یکی از مهم ترین نکاتی که برای طراحی و همچنین ساخت و ساز ویلا ها، باید به آن توجه نمود؛ متریال ویلا ها می باشد. عوامل مهمی می توانند در انتخاب متریال مورد استفاده برای طراحی ویلا، موثر باشند. در طراحی ویلا باید مشخص شود که از چه متریالی برای ساخت بخش های مختلف آن استفاده می شود. یکی از مهم ترین مواردی که در انتخاب متریال مناسب برای ساخت ویلا  موثر است؛ منطقه ای است که ویلا در آن ساخته می شود. این مسئله، یک اصل در علم معماری می باشد. در گذشته بشر برای ساخت هر خانه ای سعی می کرد؛ از متریال موجود در همان محل، برای ساخت آن خانه استفاده کند. این مسئله امروزه،  تبدیل به یک اصل مهم در طراحی و معماری شده است. انتخاب متریال با توجه به محیطی که ویلا یا هر ساختمان دیگری در آن ساخته می شود؛  علاوه بر عادت قدیمی زندگی بشر، می تواند دلیل های مختلفی داشته باشد. یکی از این دلیل ها می تواند همخوانی متریال با محیط باشد. به عنوان مثال برای  طراحی  و ساخت و ساز ویلا های کوهستانی، سعی می شود از  سنگ به عنوان یکی از اصلی ترین متریال استفاده بشود. زیرا کوهستان و سنگ، همخوانی بسیار زیادی دارند. البته لازم نیست هر ویلایی که در مناطقی کوهستانی ساخته می شود؛ به صورت کامل با سنگ ساخته شوند. بلکه فقط می توان بخشی از این ویلا ها را با سنگ ساخت. یا در مثال دیگر،  باید در مورد ویلا های چوبی صحبت کرد. احتمالا شما نیز ویلا های بسیار زیادی را دیدی که در جنگل، با چوب ساخته شدند. انتخاب متریال چوب برای طراحی و ساخت ویلا های جنگلی،  بسیار رایج است.  زیرا چوب در جنگل در دسترس بوده و با محیط جنگل نیز همخوانی کافی و لازم را دارا می باشد.

نکاتی درباره طراحی انواع ویلا
نکاتی درباره طراحی انواع ویلا

توجه به کاهش مصرف انرژی در طراحی ویلا

یکی دیگر از مهم ترین نکاتی که در طراحی ویلا و یا هر ساختمان دیگری،  باید مورد توجه قرار بگیرد؛ کاهش مصرف انرژی می باشد. امروزه استفاده صحیح از انرژی، اهمیت بسیار زیادی دارد. زیرا با مصرف بی رویه از  انرژی های مختلف، خطر کاهش منابع انرژی در دنیا احساس می شود. یکی از مهم ترین مواردی که می تواند سبب هدر رفتن انرژی و استفاده ناصحیح از آن بشود؛  طراحی غیر اصولی برای ساختمان های مختلف از جمله ویلا ها است. در زمان های قدیم، در طراحی های صورت گرفته برای انواع ساختمان،  معمولا کمتر به این مورد توجه می شد. اما امروزه سعی می شود؛  ساختمان ها  از جمله ویلا ها به نحوی طراحی شوند که بتوان انرژی کمتری در آن ها مصرف کرد. به عنوان مثال در طراحی ویلا باید به نحوی پنجره ها قرار بگیرند که بتوان از  نور خورشید بیشترین استفاده را کرد. این گونه کم تر نیاز به مصرف انرژی الکتریسیته برای روشنایی می باشد.

نمونه کارهای طراحی کارخانه:

1. طراحی‌ویلا دماوند :

واقع دردماوند

کارفرما: جناب آقای مهندس قاسمی
مساحت زمین: 1400 متر مربع
مساحت زیربنا: 200 متر مربع
سال ساخت 1399-1400( در حال ساخت)

این مطلب برای شما چقدر مفید بود؟

به این مطلب امتیاز دهید
5/5

اشتراک گذاری مطلب

نوشته های مرتبط:

ویلامدرن

ویلایی چندمنظوره

حفظ تقارن به نظم کار ماکمک میکند که عنصری مهم در ایجاد یک ساختار دیداری ست طراحی ویلا بایدبه گونه ای باشدکه محرک  افرادباشد واحساسات انان رابرانگیخته کندحس زندگی ،حس…
باغ ویلا (1)

طراحی باغ ویلا

باغ ویلا طراحی و ترکیب معماری فضای سبز و ویلا در کنار طراحی محوطه و لند اسکیپ می باشد. ترکیب این دو فضا با هم باعث ایجاد فضایی رویایی برای…
khdamate-villa-irani-eyvan

اصول ساخت ویلا سنتی

ساخت ویلا به سبک سنتی از اصول معماری ایرانی گرفته شده است. غالب اصول های ساخت ویلا سنتی از دوران اشکانیان، ساسانیان و … برگرفته شده‌ است. پرهیز کردن از…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *