انتخاب زمین کارخانه

زمین های مناسب، برای احداث کارخانه با ابعاد و اندازهای مختلف و همچنین ویژگی های متفاوتی در شهرک های صنعتی و همچنین منطقه ویژه اقتصادی در نقاط مختلف کشور وجود دارد و به متقاضیان عرضه میشود.

در سالهای اخیر با توجه به محدودیتهای بوجود آمده در عرضه زمین های موجود علی الخصوص در اطراف استان تهران ، متقاضیان مجبور به خرید زمین با ویژگی های مختلف برای ساخت کارخانه و احداث کارخانه میشوند.

بنابراین در خرید زمین مناسب برای ساخت کارخانه باید به نکات مهمی توجه کرد:

انتخاب زمین کارخانه

نکات مهم در انتخاب زمین کارخانه:

1- در انتخاب زمین کارخانه باید به مکان ارسال مواد اولیه و مواد خام به کارخانه توجه کرد و همچنین محل عرضه محصول و برآورد فاصله برای ارسال محصول به مقصد در ساخت کارخانه و طراحی کارخانه بسیار مهم می باشد.

2- با توجه به گران بودن نیروی کار باید حتما مطالعاتی در مورد تامین نیروی کار ساده و نیروی کار متخصص انجام داد، بررسی نیروی کار در هزینه تمام شده محصول بسیار تاثیر گذار هست و همچنیمن در انتخاب زمین کارخانه موثر میباشد.

3- شرایط جوی و اقلیم منطقه ایی که برای ساخت کارخانه در نظر گرفته میشود باید با نوع محصول تولیدی سازگار باشد و نباید باعث افزایش قیمت تمام شده محصول یا کاهش عمر مفید محصول تولیدی باشد، به طور مثال تولید محصول آب بر در منطقه ایی کم آب توجیه اقتصادی ندارد و ممکن است در آینده ادامه فعالیت این کارخانه مقدور نباشد.

 

انتخاب زمین کارخانه
انتخاب زمین کارخانه

چنانچه برای طراحی کارخانه خود نیازمند مشاوره و کارشناسی هستید همین حالا با ما تماس بگیرید.

ما در گروه مهراز بنا سعی داریم مجموعه شما را با جدیدترین متدهای طراحی و بر اساس نظرات و سلیقه شما باز آفرینی کنیم

4- سیرکولاسیون حرکت مواد در چرخه تولید باید توجه شود و بر اساس آن حداقل ابعاد مورد نیاز برای احداث کارخانه مورد توجه قرار گرفته شده و اقدام به خرید کارخانه شود. همچنین توجه به توسعه کارخانه و خط تولید در آینده برای انتخاب زمین کارخانه بسیار مهم و حیاطی می باشد. بنابراین باید ابعاد مورد نیاز سالنهای تولید با ابعاد زمین منطبق شود و اقدام به خرید برای زمین کارخانه نماییم.

5- آیتم های مهم معماری مانند محل قرارگیری سالنهای تولید و عبور و مرور و محل قرار گیری ساختمانهای اداری در طول طراحی کارخانه مورد توجه قرار گیرد.

6- شیب زمین خریداری شده مورد توجه قرار گیرد گاهی شیب زیاد و توپوگرافی غیر متعارف سبب افزایش هزینه ساخت میشود بنابراین در انتخاب زمین کارخانه به این نکته توجه اساسی شود.

7- شهرکهای صنعتی دارای ضوابط خاص برای ساخت و ساز می باشند بنابراین محدودیتهای موجود برای سبب کاهش مساحت ساخت برای مالک زمین میشود، یکی از این ضوابط مربوط به آتشنشانی میباشد که حتما باید مورد توجه قرار گیرد.

انتخاب زمین کارخانه
انتخاب زمین کارخانه

مراحل ارائه خدمات طراحی کارخانه

مطالعات فاز صفر پروژه

مطالعات فاز صفر برای طراحی کارخانه شامل انتخاب زمین مناسب بر اساس معیارهای مشخص کارشناسی شده، بررسی مسیر باد قالب، منابعی، مسیرهای دسترسی و ...

لکه گذاری اولیه

لکه گذاری های اولیه داخل سایت طراحی بر اساس منطق دسترسی و پروسه تولید، کمترین میزان جابجایی، سهولت در دسترسی به درب ورود و خروج و مرکزیت ساختمان اداری میباشد.

طراحی فاز یک معماری

طراحی فاز یک بر اساس ضوابط و استانداردها مورد نیاز تک تک فضاها شکل میگیرد که فضاهای مثل فضای تولید، انبارها، قسمت اداری و نگهبانی و ... استانداردهای جداگانه ایی دارند.

تهیه نقشه های اجرایی

مرحله نهایی طراحی شامل تهیه نقشه های اجرایی در چهر گرایش معماری و سازه و تاسیسات برقی و مکانیکی می باشد که بر اساس نیاز قسمتهای مختلف آماده میشود.

این مطلب برای شما چقدر مفید بود؟

به این مطلب امتیاز دهید
5/5

اشتراک گذاری مطلب

نوشته های مرتبط:

طراحی کارخانه

طراحی سیستمانیک کارخانه

طراحی کارخانه در واقع به چه معناست؟ "سیستماتیک ، به سمت جهت گیری اهداف و برای اهداف تعریف شده و ساختار یافته در روند منسجم برای برنامه ریزی ساختمان های…
tong the

طراحی کارخانه صنعتی

تأسیسات تولیدی صنعتی همیشه یک دسته خاص در معماری بوده اند. از زمان توسعه کارخانه ها در قرن هفدهم ، این نوع ساختمان ها قبل از هر چیز در بهبود…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *